تکنولوژی, نرم افزار

از بلک بری خبر رسید : آماده شدن برای خودروی نرم افزاری تعریف شده

هفته گذشته نشست سالانه تحلیلگران بلک بری برگزار شد. از آنجایی که انتظار می‌رود ابزارهای بلک‌بری و سیستم‌عامل QNX به‌شدت در نسل بعدی خودروها مورد استفاده قرار گیرند، این رویداد اغلب دیدگاهی به آینده خودروها ارائه می‌دهد. این آینده خیلی سریع در راه است، و نوید می دهد که بیشتر همه چیزهایی را که ما در حال حاضر به عنوان یک خودرو تعریف می کنیم، از اینکه چه کسی آن را رانندگی می کند، تا اینکه چگونه رفتار می کند در حالی که شما مالک آن هستید، تغییر خواهد داد. همچنین انتظار می رود که این تغییرات به طور چشمگیری مالکیت خودرو توسط افراد را کاهش دهد.

این خودروهای آینده به طور فزاینده‌ای مانند رایانه‌هایی خواهند بود که چرخ‌هایی روی آن‌ها دارند. آنها قدرت محاسباتی بیشتری نسبت به ابررایانه‌های چند سال پیش خواهند داشت، با سرویس‌ها بسته‌بندی می‌شوند و لوازم جانبی از قبل نصب می‌شوند که بعداً می‌توانید فعال کنید. تنها چیزی که این خودروها با خودروهای امروزی مشترک خواهند بود، ظاهر آن‌ها است، و حتی این موضوع مطمئنی نیست. برخی از طرح‌های پیشنهادی شبیه اتاق‌های نشیمن چرخان هستند، در حالی که برخی دیگر پرواز می‌کنند.

بیایید در مورد وسایل نقلیه تعریف شده با نرم افزار (SDV) صحبت کنیم که تنها در سه تا چهار سال آینده به بازار می آیند. سپس با محصول هفته من، همچنین از BlackBerry، که برای دنیای متضاد و در حال تغییر امروزی عالی است، پایان می دهیم. این چیزی است که هر شرکت و کشوری باید تا کنون آن را اجرا کرده باشد – و برای همه‌گیری و دنیای کار ترکیبی که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم، بسیار مهم است.

سفر مشکل ساز خودروسازان به SDV
وسایل نقلیه نرم‌افزاری در دو دهه گذشته به آرامی راه خود را به بازار باز کرده‌اند و زیبا نبوده‌اند. این مفهوم خودروی آینده، همانطور که در بالا اشاره کردم، اساساً یک ابرکامپیوتر با چرخ هایی است که قادر است در صورت لزوم در جاده، و گاهی اوقات خارج از آن، به طور مستقل حرکت کند، اغلب بسیار بهتر از عملکرد یک راننده انسانی.

من برای اولین بار در اوایل دهه 2000 زمانی که از من برای بازدید از تلاش GM OnStar دعوت شدم که مشکلات عملیاتی قابل توجهی داشت، به SDV ها نگاه کردم. مسائل این بود که مدیریت OnStar از صنعت محاسبات نبود – و در حالی که آنها کارشناسان محاسباتی را استخدام می کردند، GM به آنها گوش نمی داد. نتیجه این بود که فهرستی طولانی از اشتباهاتی که صنعت کامپیوتر در دهه‌های گذشته مرتکب شده بود و از آن‌ها آموخته بود، دوباره ساخته شد.

بعداً، شرکت‌های خودروسازی در برابر فناوری وسیله نقلیه به خودرو (V2V) مقاومت کردند زیرا نمی‌خواستند وسایل نقلیه رقیب با یکدیگر صحبت کنند. آنها فکر می کردند که اگر آنها (که متخصص نرم افزار نیستند) یک پلت فرم رانندگی مستقل ایجاد کنند، رقبایشان مجوز آن را از آنها می گیرند (چیزی که هرگز اتفاق نمی افتد). در واقع، در اوایل، جنرال موتورز در رویکرد اختصاصی خود به این مشکل و عدم اعتماد به کارشناسان نرم افزاری که برای رفع آن استخدام کرده بود، به سختی می توان گفت که یک نکته پرت بود.

این یکی از دلایلی است که تسلا توسط شرکت‌های خودروسازی بسیار بزرگ‌تر و با بودجه بهتری منفجر شد. تسلا از دانش صنعت فناوری برای ایجاد یک کامپیوتر نورد برتر استفاده کرد. در حالی که رقبای تسلا سعی می کردند آنچه را که قبلاً توسط صنعت محاسبات شناخته شده بود بازسازی کنند، تسلا در حال فروش اتومبیل و تسلط بر بخش خودروهای الکتریکی بود.

با گذشت زمان، محبوبیت این رویکرد اختصاصی کاهش یافت. شرکت‌های خودروسازی متوجه شدند که ده‌ها سال با تسلا فاصله دارند و شروع کردند به سمت مشارکت با شرکت‌های فناوری که می‌دانستند چگونه یک پلت فرم محاسباتی بهتر بسازند.

تولد پیش بینی شده SDV
با گذشت زمان و به طور شگفت انگیزی به آرامی، OEM های خودرو شروع به پذیرش فناوری از صنعت محاسبات کردند. انویدیا در اینجا بسیار موفق بوده است زیرا اکثر خودروسازان اکنون از پلتفرم شبیه سازی مبتنی بر Omniverse برای توسعه نرم افزار آن استفاده می کنند. از آنجایی که در ابتدا کم خطرترین رویکرد است، برخی نیز در حال برنامه ریزی برای استفاده از سخت افزار انویدیا هستند، حداقل در ابتدا، تا از مسئولیت احتمالی و فراخوان های احتمالی ناشی از استفاده از پلتفرم سخت افزاری که بخشی از راه حل کامل انویدیا نبوده، جلوگیری کنند.

از جنبه نرم افزاری، بلک بری سیستم عامل QNX خود را عرضه کرده است که برای رفع نیازهای نظامی و زیرساختی بسیار بالا (فکر کنید نیروگاه های هسته ای) به طور خاص بر روی امنیت متمرکز شده است. شما می‌خواهید سیستم‌عامل ماشینتان بسیار ایمن باشد، زیرا هیچ‌کس نمی‌خواهد وقتی ماشینش هک می‌شود در پشت ماشینش چرت بزند و ناگهان فکر کند که در دربی تخریب است.

این ترکیب از فناوری‌ها به شرکت‌های خودروسازی اجازه می‌دهد تا درباره نحوه تحویل خودروها تجدیدنظر کنند. تا به حال، برای اکثر خودروهای مدرن، آنچه را که سفارش می دهید، دریافت می کنید. اگر می خواهید چیزی تغییر کند، در بازار پس از فروش با آن برخورد می کنید. اما شرکت‌های خودروسازی متوجه شده‌اند که می‌توانند ویژگی‌هایی را در خودروهایی بسازند که بعداً به دلیل اشتراک‌ها روشن شوند. به نوبه خود، این می تواند پتانسیل درآمد را برای محصولات آنها فراتر از فروش اولیه افزایش دهد و رضایت فوری را برای کاربران خود فراهم کند.

درست مانند اینکه می‌توانید برنامه‌ها و بازی‌های مختلفی را روی گوشی خود اجرا کنید، می‌توانید به تدریج همین کار را با ماشین خود انجام دهید. اما با این قابلیت‌ها خطرات مشابهی وجود دارد که خودرو می‌تواند به خطر بیفتد و کارهای بدی انجام دهد، و از آنجایی که ما در مورد یک وسیله نقلیه سریع، سنگین و پرسرعت صحبت می‌کنیم، این “چیزهای بد” می‌تواند به یک قاتل برند تبدیل شود. هک های کافی در یک پنجره بسیار باریک اتفاق می افتد.

بلک بری به اشتراک گذاشت که ترکیب انتقال به SDV همراه با استفاده از فناوری‌های بلک‌بری مانند QNX و IVY (که قبلاً در مورد آن صحبت کردم) به خودروسازان کمک می‌کند تا این انتقال نرم‌افزاری تعریف‌شده را  ایمن انجام دهند، بنابراین ما نگران آن نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.