تکنولوژی

هوش مصنوعی می تواند به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کند – اما می تواند آن را بدتر کند

فناوری مدرن قطعا نقش بزرگی در مبارزه با تغییرات آب و هوا ایفا می کند. صفحات خورشیدی، توربین‌های بادی و وسایل نقلیه الکتریکی اغلب در کانون توجه قرار دارند. با این حال، یک فناوری دیگر وجود دارد که اغلب در قلمرو آب و هوا مورد بحث قرار نمی گیرد و می تواند نقش مهمی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی ایفا کند: هوش مصنوعی.

هوش مصنوعی یک سیستم الگوریتم محور است که می تواند همه چیز را از مدیریت فید رسانه های اجتماعی شما تا رانندگی خودکار یک خودرو انجام دهد. هر نوع هوش مصنوعی برای هدف خود طراحی شده است و بسیاری از محققان در حال بررسی این هستند که چگونه می توان از آن برای کمک به مبارزه با تغییرات آب و هوایی و آمادگی بهتر برای سازگاری با اثرات آن استفاده کرد.

پریا دونتی، یکی از بنیانگذاران و رئیس سازمانی به نام هوش مصنوعی تغییر آب و هوا که استفاده از هوش مصنوعی را برای حل مشکلات مربوط به آب و هوا ترویج می کند، به Popular Science می گوید که گروه او بر کمک به افرادی با پیشینه هوش مصنوعی، علوم آب و هوا، سیاست های عمومی و غیره متمرکز است. با هم ببینیم هوش مصنوعی چگونه می تواند به ما در مبارزه با آب و هوا کمک کند.

Donti می‌گوید: «وقتی به هوش مصنوعی فکر می‌کنیم، باید به این واقعیت فکر کنیم که این یک فناوری همه منظوره است که می‌تواند برای انواع مختلفی از برنامه‌های کاربردی استفاده شود. اینها شامل برنامه‌هایی است که برای اقدامات اقلیمی خوب هستند، مانند بهینه‌سازی شبکه‌های برق الکتریکی به منظور تقویت یکپارچگی انرژی‌های تجدیدپذیر یا جمع‌آوری اطلاعات در مورد ردپای ساختمان از تصاویر ماهواره‌ای به منظور شکل دادن به سیاست‌های بهره‌وری انرژی.»

هوش مصنوعی تغییر اقلیم رویدادهای آموزشی و کارگاه‌های آموزشی را برگزار می‌کند، اما به محققان کمک‌های مالی نیز می‌دهد. این سازمان در ماه آوریل به 13 پروژه کمک مالی 2 میلیون دلاری اعطا کرد، از استفاده از هوش مصنوعی برای تخمین حجم یخ در یخچال ها تا استفاده از آن برای تجزیه و تحلیل شبکه های برق.

دونتی می گوید هوش مصنوعی نوعی “گلوله نقره ای” در مبارزه با تغییرات آب و هوایی نیست، اما یک ابزار اضافی است. یکی از هیجان‌انگیزترین راه‌ها برای استفاده از هوش مصنوعی، سرعت بخشیدن به تحقیقات علمی است که می‌تواند به توسعه ابزارهای بیشتری برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی منجر شود. از سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توان استفاده کرد تا به دانشمندان ایده بهتری در مورد اینکه تحقیقات خود را کجا انجام دهند، ارائه می‌کند تا نیازی به صرف زمان زیادی برای آزمایش ایده‌های مختلف نداشته باشند.

دونتی می‌گوید: «هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل واقعی نتایج آزمایش‌های علمی و مهندسی گذشته و توصیه از آزمایش‌های بعدی مفیدترین آزمایش استفاده می‌شوند.»

به‌عنوان مثال، به‌جای اینکه یک دانشمند ده‌ها شیمی احتمالی باتری‌های نسل بعدی را امتحان کند، یک سیستم هوش مصنوعی خوب طراحی شده می‌تواند به آنها بگوید که تنها سه مورد از این شیمی‌ها واقعاً ارزش دنبال کردن دارند. این می تواند در وقت آنها صرفه جویی کند و هزینه تحقیق را کاهش دهد. شرکتی به نام Aionics در حال حاضر شروع به کمک به محققان در استفاده از هوش مصنوعی در این راه کرده است.

همه اینها گفته شد، هوش مصنوعی منحصراً یک نیروی خوب نیست. Donti می‌گوید که می‌توان از آن در راه‌هایی استفاده کرد که به سیاره آسیب می‌رساند، مانند استفاده شرکت‌های نفتی از آن برای تسریع اکتشاف و استخراج نفت و گاز. نفت شل یکی از حامیان اصلی هوش مصنوعی بوده است. علاوه بر این، Donti می‌گوید که مردم در این بخش از دنیای فناوری باید مراقب باشند که چگونه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و چه کسانی از استفاده از آن سود می‌برند.

“هوش مصنوعی شتاب دهنده سیستم هایی است که در آنها به کار گرفته شده است. دونتی می‌گوید: اگر آن را در یک سیستم ناعادلانه به کار بگیرید یا برای بهینه‌سازی چیز اشتباه از آن استفاده کنید، این مشکلات را بدتر می‌کند. راه‌های زیادی وجود دارد که هوش مصنوعی و ارزش سهام را تلاقی می‌کنند که ارزش فکر کردن را دارد. به همین ترتیب، راه‌های زیادی وجود دارد که تغییرات آب و هوایی و برابری عمیقاً در هم تنیده شده‌اند.»

دونتی می‌گوید این مهم است که در نظر بگیریم که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند برای کسانی که بیشتر تحت تهدید تغییرات آب و هوایی هستند و کمترین منابع را دارند، مفید باشد. بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که از آن به گونه‌ای استفاده نمی‌شود که به نفع کسانی باشد که دارای منابع هستند و به قیمت آن‌هایی که منابع ندارند، تمام شود. سیستم‌های هوش مصنوعی مغرضانه در گذشته باعث افزایش نابرابری‌های نژادی و اقتصادی شده‌اند.

الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به هیچ وجه هدف نیستند. دونتی می‌گوید: آنها قطعاً سیستم‌های ارزشی و اولویت‌های مرتبط با داده‌هایی را که به آنها داده می‌شود و مشکلاتی که قرار است حل کنند، به طور صریح یا ضمنی به ارث می‌برند.

هوش مصنوعی کامل نیست – و ما احتمالاً هرگز پاسخ کاملی برای معضلات آب و هوایی خود از آن نخواهیم گرفت. با این حال، می‌توان از آن برای تسریع تحقیقات، تجزیه و تحلیل منابع انرژی، ایجاد پیش‌بینی، نظارت بر سیاره در حین تغییر و موارد دیگر استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.