الکترونیک

پرده برداری از رایانه شخصی 4 پردازنده ای نوآورانه مایکروسافت

راب انرل_تک نیوز ورد : مایکروسافت بیلد جالب‌ترین رویداد مایکروسافت است زیرا بر افرادی تمرکز دارد که چیزهایی می‌سازند، عمدتاً کد، اما اغلب، مانند امسال، سخت‌افزار.

هفته گذشته، مایکروسافت آخرین رویداد بیلد خود را برگزار کرد و من تقریباً مطمئن هستم که باعث شد اکثر OEM های رایانه شخصی به وحشت بیفتند. این به این دلیل است که مایکروسافت یک ایستگاه کاری متمرکز جدید برای توسعه دهندگان به نام Project Volterra معرفی کرد. این دارای چهار پردازنده است و مبتنی بر ARM است، نه x86، و با تلاش زیادی برای ارائه کد بومی ARM همراه است که به آن پلتفرم اجازه می دهد تا با کمک کوالکام، پس از در دسترس قرار گرفتن کد در پایان سال 2022، به پتانسیل کامل خود برسد.

اما ARM تنها یکی از چهار پردازنده است. ما هنوز پردازنده گرافیکی داریم، اما مایکروسافت یک NPU و یک ACU (واحد محاسباتی Azure) اضافه کرده است، و آخرین مورد حتی در رایانه شخصی وجود ندارد. بیایید در مورد اینکه چگونه مایکروسافت در حال بازنگری اساسی در مورد رایانه شخصی در دنیای ابری است و این تغییر مورد نیاز چقدر مخرب است صحبت کنیم.

سپس با محصول هفته من که باید Project Volterra باشد به پایان می‌رسانیم زیرا من را به یاد PCjr قدیمی IBM می‌اندازد، اما درست انجام شده است. (IBM IBM PCjr را فلج کرد زیرا آنها به درستی می ترسیدند که فروش رایانه های شخصی IBM آنها را آدمخوار کند و چیزی را ایجاد کند که اکنون یک اشتباه محصول کتاب درسی است.)

داخل کامپیوتر 4 پردازنده
امروزه رایانه های شخصی دارای دو پردازنده هستند، یک CPU که اطلاعات مرتبط عددی را مدیریت می کند و یک GPU که بیشتر بر روی داده های بدون ساختار و اطلاعات بصری متمرکز است. آنها با هم نحوه عملکرد یک رایانه شخصی را تعریف می کنند، با روند فعلی که بارها را از CPU به GPU تغییر می دهد، زیرا آنها به طور فزاینده ساختار کمتری دارند و تمرکز بصری بیشتری دارند، به خصوص وقتی صحبت از نحوه ارائه اطلاعات رایانه های شخصی به میان می آید.

اما با ظهور هوش مصنوعی – و این واقعیت که هوش مصنوعی بسیار متفاوت از برنامه های طراحی شده برای CPU یا GPU عمل می کند، با تشکیل زنجیره های تصمیم گیری بر اساس قابلیت های شبکه عصبی مبتنی بر نحوه عملکرد مغز ما، این بارها به طور ناکارآمد روی CPU ها کار می کنند، و اگرچه در پردازنده‌های گرافیکی کارآمدتر است، اما برای معماری سخت‌افزاری بسیار متفاوتی که به‌طور خاص برای آن حجم‌های کاری طراحی شده است، التماس کنید.

NPU یا واحد پردازش عصبی را وارد کنید. روی کاغذ می‌تواند عملکرد بهتری از CPU و GPU با بارهای هوش مصنوعی داشته باشد که کارهای بیشتری را با توان بسیار کمتر انجام می‌دهند و در را به روی توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند برنامه‌هایی ایجاد کنند که می‌توانند از یک پلتفرم پردازش هوش مصنوعی متمرکز و کارآمدتر استفاده کنند، باز می‌کند. این امر مستلزم تمرکز بسیار سخت‌تر روی قابلیت‌های هوش مصنوعی در آینده است و مایکروسافت گفته است که در آینده، همه رایانه‌های شخصی NPU خواهند داشت.

اما در مورد APU چطور؟ خب، این مخفف من است. APU مخفف واحد پردازش Azure است. این دومین کفشی است که از زمانی که ساتیا مایکروسافت را در دست گرفت، منتظر گذاشتن آن بودیم. این به اتصال مداوم به Azure در فضای ابری برای قدرت پردازش بیشتر اشاره دارد. این واقعا اولین پیاده سازی سخت افزاری در نقطه پایانی است که به دنیای ترکیبی که امروز در آن زندگی می کنیم می پردازد.

منظور من از ترکیبی کار کردن از خانه و محل کار نیست، اگرچه این امر در دنیای امروزی صدق می کند. این در مورد ابر هیبریدی نیز صدق نمی کند زیرا ما در حال حاضر در مورد آن صحبت می کنیم که مربوط به بارگذاری سرور است. این یک مفهوم ترکیبی جدید است که در آن بارها بین ابر و دسکتاپ در صورت نیاز جابه‌جا می‌شوند.

مانند PCjr – اما به روشی خوب
Project Volterra کلاس جدیدی از ایستگاه های کاری با هر چهار پردازنده مبتنی بر ARM و متمرکز بر توسعه دهندگانی است که برای رایانه های شخصی مبتنی بر ARM توسعه می دهند. همانطور که قبلاً اشاره کردم، این من را به یاد PCjr (تلفظ “PC Junior”) از IBM در دهه 1980 می‌اندازد، اما درست انجام شد.

PCjr یک طراحی ماژولار انقلابی بود که برای آن زمان قیمت فوق‌العاده خوبی داشت و مسیر ارتقای آسانی را ارائه می‌کرد که مفهوم PC-as-a-service را که دهه‌ها بعد به وجود آمد، پیش‌بینی می‌کرد.

اما شخصی در برنامه‌ریزی IBM این نگرانی را مطرح کرد که PCjr، که برای مصرف‌کنندگان هدف قرار می‌گیرد، بسیار خوب است، زیرا باعث می‌شود رایانه بسیار گران‌تر IBM قدیمی و گران‌تر به نظر برسد. بنابراین، آنها PCjr را فلج کردند و عملاً آن را کشتند، و آنها را به این درس سوق داد که شما هرگز یک محصول را فلج نمی کنید زیرا خیلی خوب است. اگر مشتریان آن را ترجیح می دهند، شما به آن اولویت می پردازید تا اطمینان حاصل کنید که نیازهای مشتری بر درآمد اولویت دارد.

که ما را به پروژه Volterra برمی گرداند. به نظر می رسد این یک ایستگاه کاری رومیزی با کارایی بالا باشد که می تواند با هزینه کمتری نسبت به ایستگاه های کاری سنتی ساخته شود. به‌علاوه، می‌توان عملکردی را مانند PCjr که ماژولار بود، اضافه کرد. اما مهمتر از همه، فلج نیست. در حالی که در ابتدا بر روی ساخت برنامه های بومی ARM متمرکز شده است، آینده ای را پیش بینی می کند که در آن این برنامه ها رایج باشند و بتوانند مطابق با نسخه های قدیمی x86 خود عمل کنند.

این یک مشکل بزرگ را برای رایانه های شخصی ARM برطرف می کند – این که آنها باید تحت شبیه سازی کار کنند و بنابراین عملکرد ناکارآمدی دارند و باعث می شود در برابر رایانه های شخصی x86 عملکرد ضعیفی داشته باشند – و آنها را قادر می سازد تا در یک زمین بازی یکنواخت با x86 رقابت کنند. هیچکدام از اینها هنوز در بازار نیستند و موجی که آنها برای آن ایجاد می کنند هنوز چندین سال است که به پایان رسیده است. با نزدیک‌تر شدن به سال 2025، من انتظار دارم رایانه‌های شخصی مبتنی بر ARM و ایستگاه‌های کاری با تمام این مزایا تا آن زمان قادر به رقابت باشند.

جمع بندی
مایکروسافت یکی از شرکت‌هایی بوده است که فناوری شخصی را هدایت می‌کند و هر از گاهی آن را متحول می‌کند. انتقال به یک رایانه شخصی با چهار پردازنده، با یک پردازنده در فضای ابری و دیگری متمرکز بر بارهای هوش مصنوعی، یکی از بزرگترین تغییرات سخت افزاری از زمان عرضه رایانه های شخصی است. مایکروسافت با نشان دادن دانش عمیق خود از آنچه بازار می‌خواهد، دیدگاهی از آینده رایانه شخصی خود به ما ارائه می‌دهد که مستلزم و نیاز به یک اتصال ابری فراگیر است.

اکنون می‌توانیم منتظر دنیایی از برنامه‌های دسک‌تاپ ترکیبی، NPC (شخصیت‌های غیربازیکن) در بازی‌هایی باشیم که بیشتر شبیه افراد واقعی هستند، و برنامه‌هایی را در رایانه‌های شخصی پشتیبانی کنیم که به ما کمک می‌کنند مزایای بهره‌وری را که امروز حتی نمی‌توانیم رویای آن‌ها را هم تصور کنیم، به دست آوریم. .

مایکروسافت بیلد با نوید افزایش قابلیت‌های همکاری نه تنها با همتایان خود، بلکه با رایانه‌های باهوش‌تر که می‌توانند وارد شوند و پروژه‌های ما را به جلو ببرند، مایکروسافت بیلد امسال یک محل کار بسیار متفاوت، مجموعه ابزار کارمندان بسیار متفاوت، و سخت‌افزار تکامل‌یافته را پیش‌بینی می‌کند که ممکن است ظاهر و کارساز باشد. بسیار متفاوت از رایانه های شخصی که امروز داریم.

به طور خلاصه، اگر بگوییم که مایکروسافت بیلد امسال مخرب بود، دست کم گرفتن است.

محصول فناوری هفته

پروژه Volterra
سری رایانه های شخصی Surface که منحصراً اپل را هدف قرار داده بودند، از همان ابتدا فاقد یک ایستگاه کاری یا محصول معمولی کلاس رایانه های رومیزی بودند. آنها یک رایانه شخصی همه کاره دارند که در مقابل کاربر سازنده قرار می گیرند، اما فاقد عملکرد پردازش متمرکزی است که ایستگاه کاری دارد. با اعلام پروژه Volterra، این تغییر خواهد کرد.

پروژه Volterra (اعتبار: مایکروسافت)

در حالی که مایکروسافت یک پیکربندی دسکتاپ را به نمایش گذاشت، فرم فاکتور یک نوع لپ‌تاپ را پیش‌بینی می‌کند – اما با توجه به ظهور موازی نمایشگرهای نصب‌شده روی سر، آن لپ‌تاپ همچنین می‌تواند یک طراحی انقلابی باشد که تا زمانی که این پلتفرم به راه‌اندازی بسیار نزدیک‌تر نشده باشد، شاهد آن نخواهیم بود.

در ابتدا، Project Volterra بارهای کاری ایستگاه های کاری سنتی مانند معماری CAD/CAM یا مدل سازی در مقیاس بزرگ را هدف قرار نخواهد داد، اما بر روی منطقه ای تمرکز خواهد کرد که تا کنون پشتیبانی کمی از ایستگاه کاری دریافت کرده است، و آن برنامه های مبتنی بر ARM و با کارایی بالا هستند. به صورت بومی روی ویندوز و ARM بدون شبیه سازی اجرا شود.

اما به این تنها به عنوان یک پله فکر کنید. هنگامی که این برنامه ها وجود داشته باشند، استفاده از ایستگاه های کاری مانند Project Volterra پس از گذراندن گواهینامه های مورد نیاز و البته زمانی که بتوانند برنامه های کاربردی مرتبط را به صورت بومی اجرا کنند، به مناطق سنتی تر منتقل می شود.

Project Volterra در مسیری حیاتی قرار دارد تا ARM را به یک همتای واقعی برای x86 بسازد و یک کلاس جدید از رایانه شخصی ایجاد کند که هوش مصنوعی و فضای ابری را عمیق‌تر از همیشه در بر بگیرد و آن را به کاندیدای ایده‌آل برای محصول هفته من تبدیل کند.

به علاوه، این یکی از – اگر نگوییم بهترین – چیزهای شگفت انگیزی بود که در بیلد مایکروسافت امسال اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.