الکترونیک

فروش جهانی رایانه‌های شخصی کاهش یافته، قیمت ها در سه ماهه اول 2022 افزایش می‌یابد

فروش رایانه های شخصی در سراسر جهان در سه ماهه اول سال 2022 کاهش یافت، اما درآمد حاصل از فروش دسکتاپ سازمانی در این دوره افزایش یافت.

بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی بازار جهانی Canalys، علیرغم اولین کاهش در محموله رایانه های شخصی از سال 2020، درآمد رایانه ها در سه ماهه اول سال 2022 15 درصد افزایش یافت.

محموله‌های رایانه‌های رومیزی و نوت‌بوک‌ها 3 درصد از سال به سال در طول دوره کاهش یافت و به 80.1 میلیون دستگاه رسید، اما درآمدها به 70 میلیارد دلار رسید، زیرا قیمت‌ها در بازاری با کمبود عرضه ادامه یافت.

رایانه‌های رومیزی عملکرد بسیار خوبی داشتند، با افزایش 13 درصدی محموله‌ها در طول دوره، به 16.8 میلیون دستگاه، در حالی که محموله‌های لپ‌تاپ با کاهش 6 درصدی به 63.2 میلیون دستگاه رسید.

این کاهش در محموله های نوت بوک ممکن است آنقدر که به نظر می رسد نگران کننده نباشد. برایان لینچ، تحلیلگر تحقیقاتی Canalys، اظهار داشت: «رشد منفی 6 درصدی علیرغم افت شدید تقاضای آموزش نشان می‌دهد که بخش مصرف‌کننده مثل همیشه قوی است و صنعت رایانه‌های شخصی در موقعیت قوی برای ادامه عملکرد قوی در سال‌های آینده قرار دارد».

او به TechNewsWorld گفت: «ما شاهد تغییر تقاضای مصرف‌کننده از اوایل همه‌گیری بودیم، زمانی که مردم هر لپ‌تاپی را که پیدا می‌کردند می‌خریدند. “اکنون ما شاهد تقاضای بیشتر از بخش تجاری هستیم که منجر به دستگاه های با قیمت بالاتر با مشخصات بالاتر می شود.”

او افزود: «شرکت‌ها بیشتر و بیشتر مایلند دستگاه‌ها را به سرعت ارتقا دهند، زیرا می‌بینند که آنها ابزاری جدایی‌ناپذیر برای زندگی روزمره کارکنان خود هستند، به‌ویژه در یک محیط کاری ترکیبی».

او گفت: «ما سیگنال‌های قوی داریم مبنی بر اینکه تقاضای تجاری تا سال 2022 و در سال‌های آینده به خوبی ادامه خواهد داشت. ما انتظار داریم که طول عمر تجاری در آینده قابل پیش بینی کاهش یابد. ما انتظار عملکرد قوی در صنعت رایانه شخصی را داریم، اما در بخش تجاری به ویژه تا سال 2025.

جمع کل کروم بوک Drop Sinks
به گفته گارتنر، کاهش تقاضا برای کروم بوک ها به طور قابل توجهی به کاهش محموله نوت بوک کمک کرده است. در ارقام اولیه منتشر شده در روز دوشنبه، کاهش 7.3 درصدی در محموله رایانه های شخصی در سه ماهه اول، به 77.5 میلیون دستگاه گزارش شده است.

میکاکو کیتاگاوا، مدیر تحقیقات گارتنر، در بیانیه ای گفت: «پس از افزایش بی سابقه کروم بوک در سال 2020 و اوایل سال 2021، به دلیل تقاضای بازار آموزشی ایالات متحده، رشد کروم بوک کاهش یافته است.

او افزود: «این یک سه ماهه چالش برانگیز برای دستیابی به رشد بازار رایانه‌های شخصی و کروم‌بوک بود، زیرا سال گذشته در این زمان بازار رایانه‌های شخصی بالاترین رشد خود را در دهه‌های اخیر ثبت کرد». با این حال، گارتنر اشاره کرد که بدون احتساب محموله‌های کروم‌بوک، بازار رایانه‌های شخصی در این دوره 3.3 درصد رشد کرد.

 

گارتنر ادامه داد: کاهش سرعت تقاضای مصرف‌کننده نیز به کاهش محموله‌های رایانه‌های شخصی کمک کرد، زیرا هزینه‌های اختیاری از دستگاه‌ها دور شد، اگرچه رایانه‌های شخصی تجاری در سه ماهه به دلیل کار هیبریدی و بازگشت کارگران به دفتر باعث افزایش تقاضا برای واحدهای رومیزی شدند.

راس روبین، تحلیلگر اصلی در Reticle Research، مشاور فناوری مصرف‌کننده، اظهار داشت: «ما از این چرخه عبور کرده‌ایم که در آن مردم هر چیزی را که به دستشان می‌رسید می‌خریدند، زیرا لازم بود با همکاران، دوستان و خانواده خود در تماس باشند. شرکت در شهر نیویورک

او به TechNewsWorld گفت: «اکنون، با بازگشت افراد بیشتری به دفتر، خرید رایانه‌های شخصی شرکت‌ها بیشتر می‌شود که مدل‌های گران‌تری هستند.

“به دلیل مشکلات زنجیره تامین. خریداران همچنین ممکن است محصولاتی را با بالاترین بودجه خود خریداری کنند، اگر نتوانند آنچه را که در یک محصول با قیمت پایین‌تر نیاز دارند، به دلیل کمبود موجودی دریافت کنند.

مصرف کنندگان در حال استراحت
IDC همچنین گزارش داد که در سه ماهه اول فروش رایانه های شخصی در روز دوشنبه با 5.1 درصد کاهش به 80.5 میلیون دستگاه رسیده است. توضیح داد که بازار رایانه های شخصی دو سال رشد دو رقمی دارد، بنابراین در حالی که کاهش سه ماهه اول تغییری در این شتاب است، به این معنی نیست که صنعت در یک مارپیچ نزولی قرار دارد.

رایان ریث، نایب رئیس گروه IDC’s Worldwide Mobile Device Trackers، در بیانیه‌ای گفت: «تمرکز نباید بر کاهش سال به سال حجم رایانه‌های شخصی باشد، زیرا این امر قابل انتظار بود.

او ادامه داد: «تمرکز باید روی صنعت رایانه‌های شخصی باشد که بتواند بیش از 80 میلیون رایانه شخصی را در زمانی که تدارکات و زنجیره‌های تأمین همچنان آشفته است، همراه با چالش‌های ژئوپلیتیکی و مرتبط با بیماری همه‌گیر، حمل کند.»

 

وی افزود: «ما شاهد کاهش سرعت در هر دو بازار آموزش و مصرف بوده‌ایم، اما همه شاخص‌ها نشان می‌دهند که تقاضا برای رایانه‌های شخصی تجاری همچنان بسیار قوی است، ما همچنین معتقدیم که بازار مصرف در آینده نزدیک دوباره رشد خواهد کرد.»

 

جی چو، مدیر تحقیقات PC IDC توضیح داد که در سال‌های 2020 و 2021 تعداد زیادی از پروژه‌های آموزشی برای مقابله با چرخش قوی مدرسه از خانه تسریع یافتند و اکنون این بازار به آرامش رسیده است.

او به TechNewsWorld گفت: «انتظار می‌رود که کروم‌بوک‌ها در سال 2022 واقعاً سقوط کنند، زیرا بسیاری از مدارس اخیراً دفترچه‌های آموزشی دریافت کرده‌اند.

او افزود: «ما فکر می‌کنیم که انتظار می‌رود مصرف‌کنندگان در سال 2022 به دلیل سرعت بسیار بالای خریدها که در زمان‌های قبل رخ داده بود، خنک شوند.»

او ادامه داد: «شما رایانه های شخصی زیادی برای محل کار و مدرسه از خانه خریده اید. «بسیاری از خانواده‌ها که قبلاً شاید یک رایانه شخصی در هر خانواده داشتند، ناگهان برای همه افراد در سن مدرسه و کار به یک رایانه شخصی نیاز داشتند. پس از گذشت دو سال از این زمان، ما فکر می کنیم که مصرف کنندگان قبل از بهبودی اندکی در سال 2023، به خصوص با توجه به فشارهای تورمی، استراحت را انتخاب کنند.

ادامه فروش تجاری
جک ای. گلد، بنیانگذار و تحلیلگر اصلی در J.Gold Associates، یک شرکت مشاوره فناوری اطلاعات در نورثبورو، ماساچوست، توضیح داد که بیماری همه گیر باعث نیاز شدید به کامپیوترها در دست بچه ها شد و افزایش قابل توجهی در تقاضا ایجاد کرد، اما اکثراً فروکش کرده است، زیرا کسانی که به ماشین آلات نیاز دارند تا کنون تقریباً آنها را دریافت کرده اند.

او به TechNewsWorld گفت: «اما هنوز رایانه‌های شخصی قدیمی زیادی وجود دارند که در برخی مواقع نیاز به ارتقا دارند، بنابراین بازار به طور کامل کاهش نیافته است – فقط پس از افزایش قیمت، تبدیل به یک بازار جایگزین عادی شد.

با نگاهی به آینده، طلا شاهد کاهش تقاضا برای رایانه های شخصی است، اما بازار قرار نیست “از یک صخره سقوط کند.”

Bob O’Donnell، بنیانگذار و تحلیلگر ارشد در Technalysis Research، یک شرکت مشاوره و تحقیقات بازار فناوری در فاستر سیتی، کالیفرنیا، افزود: “ما همچنان شاهد قدرت در بخش تجاری خواهیم بود.”

او به TechNewsWorld گفت: «شرکت‌ها در طول همه‌گیری رایانه‌های شخصی خریدند، اما هنوز سؤالاتی در مورد آنچه که قرار است انجام دهند وجود دارد. اکنون که آنها تصویر بهتری از آن دارند، شما همچنان شاهد افزایش سرمایه گذاری خواهید بود. من فکر می کنم چندین چهارم رشد تجاری قوی را شاهد خواهیم بود.”

او پیش‌بینی کرد: رایانه‌های شخصی مصرف‌کننده، که محرک بزرگی در حجم بوده‌اند، همچنان رو به کاهش خواهند بود، اما میانگین قیمت‌های فروش همچنان در حال افزایش است و این به بخش درآمد کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.