الکترونیک

رونمایی جدید : jammy jellyfish _ لینوکس در صنعت باخت نمیدهد !

Canonical’s Ubuntu 22.04 LTs، با نام مستعار “Jammy Jellyfish”، اکنون به طور کلی با ویژگی هایی در دسترس است که سطح منبع باز را افزایش می دهد – از ابر، به لبه، تا اینترنت اشیا و ایستگاه های کاری.

 

نسخه دسکتاپ یکی از بزرگترین نسخه های LTS از اوبونتو با توجه به تغییرات بصری و ویژگی ها است. این ارتقاء بزرگ به GNOME 42 تغییراتی را در خود دسکتاپ از نظر چیدمان، ظاهر و نحوه کارکرد چیزها به ارمغان می آورد.

 

اگر دسک‌تاپ اوبونتو تنها اتصال شما به زیرساخت Canonical است، می‌توانید انتظار برخی تنظیمات جزئی و جزئی را داشته باشید. اگر با بقیه دنیای سازمانی اوبونتو سر و کار داشته باشید، پیشرفت‌های بسیار سخت‌تری در امنیت و عملکرد برای اتصالات اینترنت اشیا و محاسبات ابری خواهید دید.

 

Canonical نسخه جدید را در روز پنجشنبه اعلام کرد، جزئیات ویژگی‌هایی که جهش‌های قابل توجهی را در محاسبات محرمانه ابری، هسته بلادرنگ برای برنامه‌های صنعتی، و اکتیو دایرکتوری سازمانی، PCI-DSS، HIPAA، FIPS و FedRAMP ایجاد می‌کنند.

 

الیور اسمیت، مدیر برنامه Canonical برای دسکتاپ اوبونتو، خاطرنشان کرد، نسخه جدید دسکتاپ، بدون نصب کننده جدید مورد انتظار، که از flutter، یک رابط کاربری منبع باز استفاده می کند، ارائه می شود. عنصر فلاتر به طور کامل برای استقرار آماده نیست. در عوض، Canonical بیلد 22.04 را منتشر می‌کند که بعداً در چرخه به‌روزرسانی، نصب‌کننده جدید را نشان می‌دهد.

 

فکر می‌کنم وقتی با چیزی سر و کار دارید که ما می‌خواهیم به مدت پنج سال از آن پشتیبانی کنیم، و ما انتظار پذیرش حجم زیادی از آن را داشتیم، احساس نمی‌کردیم که فرصت آزمایش در طیف‌های مختلف سخت‌افزار را داشته باشیم. اسمیت توضیح داد و از مواردی استفاده کنیم که می‌خواهیم (برای) اعتماد به نفس به دست آوریم.

 

در پس‌زمینه بسیار در حال تغییر است، اما زمان‌بندی برای این نسخه کاملاً درست نبود.»

دسکتاپ اوبونتو هنوز در کانون توجه است

به گفته مارک شاتل‌ورث، مدیرعامل Canonical، طیف وسیعی از موارد استفاده که شامل نصب سرور اوبونتو، اینترنت اشیا و سیستم‌عامل ابری می‌شود، باعث کاهش اهمیت نسخه دسک‌تاپ اوبونتو نمی‌شود. او در پاسخ به سوال خبرنگاری در روز سه‌شنبه در جریان یک ارائه مجازی، انکار کرد که دسک‌تاپ اوبونتو اکنون اهمیت کمتری نسبت به سایر عوامل سازمانی دارد.

 

او گفت: “مأموریت ما این است که در همه جا یک پلت فرم منبع باز امن، قابل اعتماد و سازگار باشیم.” اوبونتو 22.04 LTS نوآوری را برای صنایعی با نیازهای امنیتی زیرساختی، مانند ارتباطات راه دور و اتوماسیون صنعتی، باز می کند، که زیربنای تحول دیجیتال آنها است.

 

شاتل ورث اضافه کرد، بنابراین دسکتاپ به نوعی مرکزی برای روایت اوبونتو است. همچنین برای نوع کار نوآوری که بسیاری از توسعه دهندگان شرکت در اینتل انجام می دهند، بسیار مهم است.

 

او گفت: «به عنوان مثال، [بهبودها] همان نوع قابلیت‌های پیشرفته را ممکن می‌سازد، چه عمر باتری یا قابلیت‌های عملکردی در لینوکس که در پلتفرم‌هایی مانند ویندوز به دست می‌آورند. “اینها واقعا مهم هستند.”

 

از نظر منابع، Canonical حدود 60 نفر با شرکای مختلف خود – Dell، HP، Lenovo – و زنجیره تامین صنعت روی دسکتاپ کار می کنند. به علاوه، 20 مهندس دیگر یا بیشتر بر روی قابلیت‌های اصلی دسکتاپ کار می‌کنند.

 

پذیرش اوبونتو عمیق می شود

اوبونتو عمیقاً در ابرهای عمومی ادغام شده و برای عملکرد، امنیت و سهولت استفاده بهینه شده است. یک قابلیت جدید کلیدی، محاسبات محرمانه است که حفاظت از داده ها و حریم خصوصی را در ابرهای عمومی پیشرو بدون نیاز به هیچ تغییری در استقرار برنامه های موجود، تا حد زیادی بهبود می بخشد.

 

به گفته ویکاس باتیا، سرپرست محصول محاسبات محرمانه Azure در Canonical، اوبونتو تنها توزیع لینوکس است که از ماشین های مجازی محرمانه Azure پشتیبانی می کند. برای اطمینان از عملکرد عالی در Arm، Canonical همچنین تصاویر Ubuntu 22.04 LTS را برای AWS Graviton بهینه کرد.

 

در AWS، اوبونتو از EC2 با تصاویر متعدد از جمله پشتیبانی از آخرین تراشه‌های Graviton، تا کانتینرها در دسترس است. او گفت که این شامل جدیدترین سرورهای Arm، Ampere A1 است که راه حل هایی با کارایی بالا و مقرون به صرفه برای انواع بارهای کاری ارائه می دهد.

 

سایر افتخارات اصلی اوبونتو

نوآوران در Raspberry Pi اولین نسخه پشتیبانی طولانی مدت را با پشتیبانی از دسکتاپ اوبونتو در Raspberry Pi 4 دریافت می کنند. کل مجموعه اخیر دستگاه های Raspberry Pi برای اولین بار پشتیبانی می شود، از Raspberry Pi Zero 2W جدید تا Raspberry Pi 4، Eben Upton، مدیر عامل Raspberry Pi Trading گفت.

 

او گفت: دیدن نسخه دسکتاپ تایید شده اوبونتو که شامل پشتیبانی از Raspberry Pi 4 2 گیگابایتی است، عالی است و به توسعه دهندگان در سراسر جهان امکان دسترسی به مقرون به صرفه ترین محیط دسکتاپ توسعه را می دهد.

 

Ubuntu WSL (زیر سیستم ویندوز برای لینوکس) یکپارچگی عمیق با محیط‌های توسعه بومی ویندوز مانند Visual Studio Code و Docker Desktop در یک سیستم فایل مشترک ارائه می‌کند. کاربران دستورات ویندوز و لینوکس را برای ایجاد گردش کار کارآمد برای علم داده، توسعه وب و مدیریت سیستم های فناوری اطلاعات ترکیب می کنند. کاربران Ubuntu WSL می توانند مستقیماً به 22.04 LTS ارتقا دهند.

 

برای توسعه دهندگان ویندوز و macOS، Multipass ماشین های مجازی Ubuntu 22.04 LTS را به صورت درخواستی با کلود راه اندازی کامل برای نمونه سازی ابری در خانه ارائه می دهد. به گفته Canonical، Multipass از Apple M1 پشتیبانی می‌کند و آن را به بهترین راه برای پیشبرد توسعه برای نمونه‌های ابری جدید ARM تبدیل می‌کند. Multipass همچنین پشتیبانی از گردش‌های کاری Docker را اضافه کرده است تا تجربه توسعه‌دهنده را برای برنامه‌های ابری و ابری یکپارچه کند.

 

برای محیط های توسعه مشترک، LXD چند کاربره تفکیک پروژه به ازای هر کاربر را ارائه می دهد. این افزودنی مجوزهای کاربر خاص را محدود می کند تا چندین نفر بتوانند با خیال راحت یک خوشه LXD را به اشتراک بگذارند.

 

بنیاد برای بارهای کاری حساس به داده

Canonical اشاره کرد که اوبونتو پلتفرم منتخب برای اجرای Microsoft SQL Server بر روی Azure با پشتیبانی درجه سازمانی است. SQL Server در اوبونتو پرو LTS برای Azure مقیاس پذیری و عملکرد را ارائه می دهد.

 

همچنین به بارهای کاری SQL Server حیاتی برای کسب و کار دسترسی به امنیت منبع باز جامع در Azure می دهد. درایورهای نرم افزار GPU مجازی Nvidia (vGPU) به طور کلی در حال حاضر در دسترس هستند.

 

دانشمندان داده می توانند به صورت بومی Nvidia vGPU Software 14.0 را نصب کنند و از منابع GPU با کارایی بالا در چندین ماشین مجازی به طور همزمان بهره مند شوند. این به دانشمندان داده اجازه می دهد تا از بارهای کاری پیشرفته AI/ML جدا شده و موازی استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که منابع سخت افزاری زیربنایی به طور موثر استفاده می شوند.

 

Manuvir Das، معاون Enterprise Computing در Nvidia می‌گوید: «شرکت‌ها، دانشمندان داده و توسعه‌دهندگانی که راه‌حل‌های هوش مصنوعی می‌سازند به سیستم‌ها و نرم‌افزارهای یکپارچه‌ای نیاز دارند که به راحتی از جریان‌های کاری MLOps پشتیبانی می‌کنند.

 

داس افزود: «سازمان‌ها اکنون می‌توانند هوش مصنوعی Nvidia را روی اوبونتو اجرا کنند تا به حل برخی از بزرگترین چالش‌های بشریت با محصولات و سیستم‌های جدید که عملیات را ساده‌تر می‌کنند، ایمنی را افزایش می‌دهند و ارتباطات را بهبود می‌بخشند، کمک کنند».

 

سایر نقاط قوت اوبونتو

 

تصویر پایه Ubuntu 22.04 LTS همراه با مجموعه ای از تصاویر محفظه برنامه LTS امن و پایدار در Docker Hub موجود است. تصاویر LTS Docker موجود در اوبونتو، آهنگ‌های جدید مبتنی بر 22.04 را دریافت خواهند کرد.

 

اینها عبارتند از MySQL، PostgreSQL و Nginx. مجموعه برنامه های کاربردی منبع باز بیشتر در حال گسترش است، با تمرکز بر روی مشاهده پذیری و داده های بزرگ، با تصاویر جدید کانتینر Grafana Loki، Apache Kafka و Apache Cassandra.

 

Webb Stevens، معاون ارشد زنجیره تامین نرم‌افزار امن در Docker، می‌گوید: «اوبونتو به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین تصاویر رسمی Docker نقش اساسی در Docker Hub ایفا می‌کند.

هسته زمان واقعی نیز

Canonical همچنین گزارش داد که هسته بلادرنگ Ubuntu 22.04 LTS به صورت بتا در دسترس است.

 

این هسته که برای رفع نیازهای تبدیل شبکه مخابراتی برای 5G طراحی شده است، عملکرد، تأخیر بسیار کم تضمینی و امنیت زیرساخت های حیاتی را ارائه می دهد. این هسته جدید همچنین موارد استفاده حساس به تأخیر را در اتوماسیون صنعتی و روباتیک ارائه می کند. دن لینچ، مدیر بازاریابی در اینتل، گفت: این برنامه برنامه های بلادرنگ مانند Cloud RAN را مدیریت می کند.

 

Radoslaw Adamczyk، سرپرست فنی در IS-Wireless، که شبکه های تلفن همراه را توسعه و ارائه می کند، گفت: «هسته بلادرنگ در اوبونتو 22.04 LTS از شتاب سخت افزار اینتل بهره می برد و به ما این امکان را می دهد که حتی با بزرگترین ارائه دهندگان تجهیزات شبکه رقابت کنیم. مدل OpenRAN

 

این توانایی یک پلت فرم برای کل پشته، از فلز خالی با MaaS گرفته تا اوبونتو OS، LXD VM و Microk8s در لبه را ارائه می دهد. Ubuntu 22.04 LTS Rust را برای برنامه نویسی در سطح سیستم های ایمن با حافظه اضافه می کند. همچنین به OpenSSL نسخه 3 با الگوریتم‌های رمزنگاری جدید برای امنیت بالا منتقل می‌شود.

 

نکات برجسته دسکتاپ

دسکتاپ گنوم پیش‌فرض اوبونتو با ارتقای گنوم 42 با نمایه‌های قدرت گنوم و انتقال‌های فضای کاری ساده در کنار بهینه‌سازی‌های قابل توجهی که می‌تواند نرخ فریم دسکتاپ را در درایورهای گرافیکی اینتل و رزبری پای دو برابر کند، قابلیت استفاده، باتری و عملکرد قابل توجهی را بهبود می‌بخشد.

 

گنوم 42 نمای فضای کاری افقی را در کنار نمای برنامه کاربردی افقی می آورد. تغییرات در حافظه ماهیچه ای برای عادت کردن به برنامه های به روز و جدید نیاز دارد.

 

منتظر ظاهرهای جدید زیادی باشید. برخی از ارتقاهای قابل توجه شامل تغییرات در طرح رنگ پایه و تصویر زمینه پیش فرض Jammy Jellyfish است.

 

File Manager ظاهر فشرده تری دارد و ابزارهای جدید اسکرین شات نحوه عکسبرداری را تغییر می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.